گاستروآنتریت

1402/10/27 0:0
بیماری گاستروآنتریت (اسهال و استفراغ) چیست؟ گاستروآنتریت ویروسی عفونتی است که معمولا باعث اسهال آبکی،دردهای چنگه‌ای شکم و استفراغ می‌شود. همچنین ممکن است علائم شبیه آنفلوآنزا - از جمله تب و لرز وجود داشته باشد - که برای یک روز یا بیشتر به طول می‌انجامد. از آنجایی که این بیماری ناشی از ویروس است، آنتی‌بیوتیک بر این نوع گاستروآنتریت (التهاب معده و روده) اثری ندارد. این بیماری را باید به حال خود گذاشت تا خود به خود بهبود پیدا کند. درمان باید بر جایگزینی آب و املاح از دست رفته از راه اسهال متمرکز باشد تا از کم‌آبی بدن جلوگیری شود. اگر کم‌آبی بدن شدید باشد، ممکن است نیاز به تزریق داخل وریدی مایعات (سرم‌درمانی) و بستری‌شدن به‌وجود آید.

علائم و نشانه های گاستروانتریت چیست؟

متداول ترین علائم  گاستروانتریت اسهال و استفراغ همزمان می‌باشد. و بعضی وقت ها فقط یکی از این دو عامل نمایان می‌شود. همچنین ممکن است شما دل درد و درد عضلانی شکم نیز داشته باشید. معمولا این علائم بعد از ۱۲ الی ۷۲ ساعت  بعد از ابتلا فرد به بیماری، پدید می آید. اگر عامل بیماری شما ویروسی باشد در طول یک هفته درگیر این بیماری هستید. ممکن است زمانی که فرد گاستروانتریت ویروسی داشته باشد علائمی همچون تب، خستگی، سردرد و عضلات باشد. اگر در مدفوعتان خون وجود داشت احتمالا عامل باکتریای می‌باشد. برخی عفونت های باکتریایی همراه با دل درد شدید می‌باشد و ممکن است چند هفته طول بکشد تا خوب شود.

علائم و نشانه های گاستروانتریت در کودکان

یکی از اصلی ترین علت گاستروانتریت در کودکان ویروسی به نام روتاویروس می باشد. که ممکن است از طریق مصرف غذا، آب و تماس با افراد آلوده منتقل می‌شود که طی سه الی هشت روز درگیر آن می‌شوند. معمولا این مورد در کشور و مناطق بسیار فقیر رایج است زیرا بهداشت فردی و محیطی در آنجا رعایت نمی‌شود. معمولا کودکانی که درگیر با بیماری هستند به اسهال مزمن مبتلا هستند و بدنشان آب زیادی از دست می‌دهد.

علت ابتلا به گاستروانتریت چیست؟

از شایع ترین علت ابتلا به این نوع بیماری ویروس ها هستند که با ورود در دستگاه گوارش فعال شده و شروع به تکثیر می‌کنند. و گونه ای از باکتری های ای کولای و کمپیلوباکتر نیز از علل اولیه گاستروانتریت می باشد. عواملی همچون بیماری های انگلی نیز ممکن است باعث پدید آمدن این بیمار شود.

درمان گاستروانتریت

گاستروانتریت یا التهاب معده روده‌ای معمولاً بیماری است که باید خود درمان شود و نیازی به دارو ندارد. اما برای کنترل این بیماری باید مواردی را رعایت کرد. درمان گاستروانتریت در منزل نیز امکان پذیر می‌باشد ولی در صورتی که این بیماری شدت پیدا کرد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان اسهال و استفراغ

به یاد داشته باید که برای مصرف هرگونه دارو باید با پزشک متخصص مشورت کنید. مهمترین چیزی که باید به آن توجه کنید، نوشیدن مایعات فراوان است زیرا آب بدن شما هنگام اسهال و استفراغ از دست می رود و باید سریع جایگزین شود. پودر ORS و  محلول های آبرسان خوراکی موجود در داروخانه می تواند برای درمان اسهال مفید باشد. اگر کودک شما از طعم محلول های خوراکی آبرسان خوششان نمی‌آید، می توانید به او لیموناد و یا نوشیدنی های طعم دار بدون کافئین بدهید.

برای دریافت فایل آموزشی اینجا کلیک کنید

 

برای دریافت فایل آموزشی2 اینجا کلیک کنید

کلمات کلیدی:
گاستروانتریت     آموزش.سلامت    

تاریخ بروز رسانی:   27 دی 1402

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >